سرخه آنلاین
گردهمایی فعالان سرخه ای در فضای مجازی
درباره وبلاگ


جستجوی کلمه "سرخه" در موتورهای جستجوگر اینترنتی نتایج قابل توجهی ارائه نمی دهد. پیشنهاد ما گردهمایی "فعالان سرخه ای در فضای مجازی" برای شناخت و معرفی "سرخه" است.
ارسال مطالب به:
e.sorkheh@gmail.com
سامانه پیامکی:
30004855000155

مدیر وبلاگ : ای سورج(e.soraj)
نظرسنجی
به نظر شما راه اندازی سایت در خصوص کدام موضوع،اولویت دارد؟

سرخه - خبرگزاری مهر: سرپرست کانون فرهنگی تبلیغی سرخه گفت: انتخابات سرفصل جدیدی از امتحانات ملت ایران را رقم خواهد زد.

حجت الاسلام صادق بخشی صبح روز سه شنبه در گفتگو اختصاصی با مهر افزود: حضور پرشور مردم در انتخابات باعث تجلی  قدرت ایران در جهان خواهد داشت.

وی تصریح کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی اگر چه در منطقه جغرافیایی ایران است ولی اثرات و نتایج آن تاثیر بسیار مستقیمی  در سطح روابط جهان خواهد داشت.

بخشی مهمترین هدف دشمنان در داخل از سوی جریان های فتنه و منحرف را کم رنگ کردن حضور مردم  و ایجاد تفرقه در جبهه متحد اصولگریان دانست.

سرپرست کانون فرهنگی تبلیغی سرخه اظهار داشت: جریان فتنه به دنبال روزنه ای برای نفوذ در مجلس هستند.

بخشی با بیان اینکه درایت مقام معظم رهبری در موضع گیری‌های داهیانه همواره نقش محوری در نقشه برآبی توطئه‌های دشمنان داشته و دارد، عنوان کرد: فتنه88  درس‌های بزرگی برای کشور به همراه داشت.

تصریح کرد: امروز الگوی اسلامی ایران با رهبری دینی و مدیریتی مثال زدنی در جهان اسلام مبدل شده که باید قدردان این نعمت باشیم

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
امامی به مهر خبر داد:
کمتر شدن سهم کشاورزی استان سمنان از منابع آبی
سمنان - خبرگزاری مهر: سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: کمبود روز افزون منابع آبی باعث کمتر شدن سهم کشاورزی از این منابع شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی امامی عصر روز سه شنبه در گفتگو با مهر ضمن اشاره به اینکه برای بهینه شدن مصرف آب در کشت محصولات باید در روشهای آبیاری تجدید نظر شود، افزود: این روند ما را ناچار می‌سازد تا از منابع موجود با بالاترین راندمان استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: که یکی از راهکارهای مورد استفاده،  تغییر روش  های آبیاری است.

امامی در خصوص اجرایی کردن طرح مصرف بهینه آب در تولید محصولات کشاوزی استان سمنان اظهار داشت:  این طرح از سال گذشته به استان ابلاغ شده است.

سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاوزی استان سمنان در خصوص آموزش بهره برداران و بازدید از طرحهای موفق استان های پیشرو گفت: این طرح با همکاری شرکت های خدمات مشاوره ای فنی و کشاورزی و مدیریت جهادکشاورزی شهرستان های سطح استان اجرا می شود.

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
سه شنبه 6 دی 1390 :: نویسنده : عبدالرضا سلامی
درود دوستان
عادت به کم گویی این طرح پیشنهادی بنده برای لوگو 
دوستانی که طرح دیگری دارند لطفا برای ما ارسال کنند سپاس
نکته :اگر جایی از طرح مشکل داره لطفا خودتون تصیح کنید و ارسال کنید
در نهایت طرح های موجود مورد رای گیری قرار میگیره و یک طرح انتخاب میشه

logo sorajan.com
نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
سه شنبه 6 دی 1390 :: نویسنده : ای سورج(e.soraj)

یک پنجره‏ی باز به سمت ملکوت است

مبهوت، نگاهی استکه سرشار سکوت است

 

یک سجده که گویای زمین خوردگی ماست

معراجٍِ به جا مانده ز شهر جبروت است

 

هر رکعت احساس که در زمزمه جاریست

موسیقی باران خدا در برهوت است

 

دستی است که از باغ خدا سیب بچینیم

این شاخه که افراشته در دشت قنوت است

 

برخیز وضو ساز ز سرچشمه ‏ی اخلاص

هنگام فرو ریختن باد و بُروت است

 

 

شعر از محمدرضا اسلامی

نوع مطلب : ادبیات و فرهنگ عامه:گویش،ضرب المثل،داستان، 
برچسب ها :
سه شنبه 6 دی 1390 :: نویسنده : ای سورج(e.soraj)
سرخه مهد علم و اندیشه و تقواست
سرخه از دیرباز نخبگان بزرگی در عرصه های مذهبی,هنری,علمی و...به خود دیده است که عده ای از آنان هم اکنون در داخل و خارج از کشور مشغول فعالیت هستند و عده ای هم به دیار باقی شتافته اند و هم اکنون متاسفانه اطلاعات بسیار اندکی از آنان در دسترس است.از جمله بزرگان عرصه ی علوم میتوان نام برد:
عباسعلی اسلامی(شاعر)،حسن صفا(نقاش)،عباسعلی صبوری(خوش نویس)،دکتر فضل ا...صفا(محقق و نویسنده).
همچنین عالمان بزرگی در عرصه دین همچون :
آیت ا...محمدرضا فیض سرخه ای ,آیت ا...شیخ عباسعلی کلامی سرخه ای (مشهور به ارسطو),آیت ا... شیخ اسماعیل اشرف سرخه ای,آیت ا...شیخ محمد سرخه ای,آیت ا... شیخ زین العابدین سرخه ای از افتخارات دینی سرخه هستند.
سعی می کنیم در این وبلاگ به گوشه های از زندگی برخی از این بزرگواران سرخه ای اشاره کنیم
نوع مطلب : مشاهیر:علما، دانشمندان،فرهیختگان و نخبگان(قدیم و معاصر)، 
برچسب ها :

همزمان با فرارسیدن ماه محرم به منظور زنده‏ نگهداشتن نهضت‏ های عاشورایی و احیا سنت نبوی و اسلام ناب محمدی مراسم مداحی و سخنرانی و ذکر مصیبت در دهه اول ماه محرم در اکثریت مساجد شهر سرخه انجام می ‏شود. سنگ بنای این سنت دیرینه دینی و اسلامی که سابقه و قدمت آن به حدود یک قرن برمی گردد توسط افراد خیر و متدین آن زمان بنا نهاده شد که روزانه در شش نوبت و هر نوبت در یکی از مساجد انجام می‏ شد. مساجدی که در آن‏ها این مراسم انجام می‏شود عبارتند از:...
ادامه مطلب


نوع مطلب : تاریخ شهر و جغرافیای آن، اماکن،مراسمات،مردمان و ...(فیلم،عکس،نوشته)، 
برچسب ها :
برای نهمین دوره اتنخابات مجلس

خبرگزاری فارس: معتمدان هیئت اجرایی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بخش سرخه معرفی شدند.

خبرگزاری فارس: معتمدان هیئت اجرایی انتخابات در سرخه معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، پیش از ظهر امروز در جلسه انتخاب معتمدان هیئت اجرایی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بخش سرخه که در بخشداری سرخه برگزار شد، اعضای اصلی و علی‏البدل هیئت اجرایی معرفی شدند.

بخشدار سرخه در این جلسه انتخابات را رویدادی سرنوشت‏ساز در عرصه تصمیم‏گیری و تصمیم‏سازی عنوان کرد و گفت: حضور پرشور مردم در طول انتخابات گذشته بهترین شکل دموکراسی اسلامی را به جهانیان نشان داده است.

علی عاشورای با اشاره به تلاش دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات، به ترفندهای آنان در زمینه شبهه‏افکنی در نتیجه و روند برگزاری انتخابات سال 88 اشاره کرد.

وی افزود: مسئولان برگزاری انتخابات با توجه به راهبردهای ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای زمینه‏سازی برای حضور و مشارکت حداکثری مردم، قانون‏گرایی و قانون‏مداری را سرلوحه کار خود قرار خواهند داد.


عاشوری با بیان اینکه اعتمادسازی در بین مردم رسالت اصلی معتمدان است، گفت: اراده مردم در قالب انتخابات تجلی می‏یابد که انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مهم‏ترین انتخابات دراین زمینه است.


بخشدار سرخه به نقش بالای هیئت اجرایی به عنوان مسئول صحت جریان انتخابات اشاره کرد و با توجه به قانون حفظ بی‏طرفی کلیه اعضای هیئت‏های اجرایی و نظارت را بسیار مهم دانست.


به گزارش فارس؛ در این جلسه که با حضور بخشدار سرخه، رضا رستمیان (نماینده اداره ثبت احوال)، علی‏ اصغر معینیان (نماینده شورای اسلامی بخش) و اعضای هیئت نظارت بخش سرخه در محل بخشداری سرخه برگزار شد، محمدرضا نجاریان، حجت ‏الاسلام محمود نطنزی، محمد حمزه، علی‏ اکبر معینیان، محمدرضا حسنان، محمد احسانی، حسینعلی ادهم و غلامرضا امینی ‏فر به عنوان معتمدان اصلی و محمود فیض، جعفر ولی، محمد مومن‏ آبادی، علی‏ اکبر رستگار، یوسف فدوی به عنوان معتمدین علی ‏البدل هیئت اجرایی بخش سرخه انتخاب شدند.

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
سه شنبه 6 دی 1390 :: نویسنده : ای سورج(e.soraj)
كارخانجات كربنات سدیم سرخه در 4 كیلومتری شهر سرخه واقع شده است و500 نفر كارگر دارد و90 نوع ماده اولیه می سازد كه به كشورهای زیادی صادر میشود.

سالانه 200 هزار تن كربنات سدیم سبك و سنگین دراین واحد تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارائه می شود
این مقدار تولید كشور را به كربنات سدیم بی نیاز كرده و علاوه بر تامین داخلی بخشی از آن به خارج از كشور نیز صادر می شود.
وی افزود: قریب 30 هزار تن كربنات سدیم تولیدی امسال از این شركت به خارج از كشور صادر شده است.
مدیرعامل شركت كربنات سدیم سرخه سمنان با اشاره به بهره برداری آزمایشی از این واحد افزود: نمك، آهك و ذغالسنگ مواد اولیه این كارخانه است كه از معادن استان سمنان تامین می شود.
كربنات سدیم در صنایع مختلف از جمله سرامیك و شیشه سازی كاربرد دارد و هر تن آن بین 380 تا 400 دلار در بازارهای جهانی عرضه می شود

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، تاریخ شهر و جغرافیای آن، اماکن،مراسمات،مردمان و ...(فیلم،عکس،نوشته)، 
برچسب ها :
درود دوستان عزیز
 بنده تلاش خودم رو دارم میکنم تا یک سایت جامع راه اندازی بشه که یک مرجع کلی باشه
برای نویگیتور ابتدای سایت نیاز به راهنمایی و ارسال عکس هست از شما دوستان خواهشمندم عکساتونو حتی اگر با موبایل هست و این حس رو دارید که در یکی از کادرها جای مناسبی داره برای ما ارسال کنید با سپاس 
دوستان تنها با پشتیبانی شما راه اندازی این سایت جامع ممکن میشه 
لطفا به جز 7 موردی که در سایت به تفکیک بنده اشاره کردم نیاز دیگری میبینید اعلام کنید با سپاس 
برای دیدن طرح ابتدایی سایت و نوع عکسهایی که ما نیاز داریم لطفا به صفحه http://www.sorajan.com/ مراجعه کنید 

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :

با سلام و درود به دوستان و همشهریان عزیز


 .1
از اونجایی که دیدیم وبلاگ جوابگوی نیاز ما نیست و میتونیم به جای وبلاگ یک سایت داشته باشیم ؛ عبدالرضا سلامی سایت سورجان که قبلا فعال بود رو مجدد فعال کرده و داره تلاش میکنه تا امکانات مورد نیازو فراهم کنه و یک سایت جامع راه اندازی بشه که یک مرجع کلی باشه.از دوستانی که تو زمینه طراحی سایت و برنامه نویسی مخصوصا php تخصص دارن دعوت به همکاری میشه. همچنین برای نویگیتور ابتدای سایت نیاز به راهنمایی و ارسال عکس هست. از شما دوستان خواهشمندیم عکساتونو حتی اگر با موبایل هست و این حس رو دارید که در یکی از کادرها جای مناسبی داره برای ما ارسال کنید . ضمنا به جز 7 موردی که در سایت به تفکیک اشاره شده نیاز دیگری می بینید، به ما اعلام کنید. با سپاس از پیگیری های عبدالرضای عزیز.

"برای دیدن طرح ابتدایی سایت و نوع عکسهایی که برای موضوعات مختلف نیاز هست،لطفا به صفحه زیر مراجعه کنید."


 http://www.sorajan.com/


 2.دوستانی که امکان همکاری برای بروز رسانی سایت و تولید محتوا دارند،آمادگی خودشونو به همراه نظرات برای ما ارسال نمایند.

 3. با پیگیری های امام جمعه محترم"سایت ستاد نماز جمعه سرخه"در حال شکل گیری است. فعلا اخبار ستاد نماز جمعه در وبلاگ ستاد درج می گردد.

4. تعدادی از فرزندان گرانقدر شهدا و دوستان پایگاه امام حسین(ع) هم پیگیر راه اندازی "سایت ساجد سرخه" و با محوریت ایثارگران و شهدای سرخه هستند.برای ایشان هم آرزوی موفقیت داریم.

 5. شنیده شده یکی از همشهریان سرخه ای که از طراحان سایت هم می باشند،قصد راه اندازی سایت تکیه حضرت علی اصغر(ع) سرخه را دارند.

 6.همچنین دوستان ما در انجمن رسالت قلم در حال راه اندازی مجدد سایت sorkheh.net هستند و ظاهرا از هفته آینده راه اندازی خواهد شد.

 7. سایت بخشداری سرخه در شرف راه اندازی قرار گرفته و شهرداری  و شورای شهر سرخه هم برای فعالیت بیشتر در فضای اینترنت برنامه هایی دارد.

8.لطفا در نظر سنجی وبلاگ در خصوص همین موضوع در قسمت چپ وبلاگ شرکت و ما را از نظرات ارزشمندتان بهره مند سازید

 9.در صورتی که موارد فوق به سرانجام برسد:

پیشنهاد شما برای تمرکز امور و همپوشانی این دوستان و مهمتر از همه "جلوگیری از موازی کاری" چیست؟

 سربلندو پیروز باشید

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :

وقتی از سمنان به سمت گرمسار حركت می كنید تقریباً در میانه راه در سمت راست جاده ، كنار مجتمع بین راهی و آب انبار سنگی قدیمی كه نشان از قدمت بالای آن دارد و متأسفانه در حال تخریب است، تابلویی وجود دارد كه شما را به سمت داخل سلسله جبال البرز میانی هدایت می كند كه روی آن نوشته شده "روستای عبدالله آباد 12 كیلومتر"

عبدالله آباد یا عبدل آباد یكی از روستاهای شهرستان سمنان و در بخش سرخه استان سمنان است، این روستا در 50 كیلومتری غرب شهر سرخه، در مسیر جاده سرخه _ تهران و در دهستان لاسگرد(لاسجرد) واقع است. روستای عبدالله آباد در دامنه های جنوبی رشته كوه های البرز جای دارد .ادامه گزارش


نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
ای روزی بو روزگاری بو. ای پانج ساله دوكّی بو كه اِمبار قشنگ و باهوش بو. ای روز كه هوشتان ما هومراه خارید را بی بی شو بوشتَن ای دافه ژو چاش ای گاردانبوند آرجید كات كه ژو قیمت ناه قاران بو. آن گاردانبوند ژو دَل بِبارد. هوشتان ما دِ بَتِش آنان مو را هَگیندا؟ ما بَت خوب آن گاردانبوند قشنگه ولی آ اَقده پول نادِن. تا را هَگین ولی ای شارط دانده ..........

ادامه داستان


نوع مطلب : ادبیات و فرهنگ عامه:گویش،ضرب المثل،داستان، 
برچسب ها :

خلاصه خطبه نمازجمعه سرخه

به امامت حجت الاسلام و المسلمین  حاج شیخ حسینعلی عربی

امام جمعه بخش سرخه

مورخ :  2/10/90

http://sorkhehadine.mihanblog.com/ادامه خلاصه خطبه


نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :
آیا می دانید این عکس در چه سالی گرفته شده است؟

آیا می دانید افراد حاضر در عکس چه کسانی هستند؟

شما هم می توانید عکسهای خود را برای ما ارسال،تا با نام شما در وبلاگ درج گردد
ادامه تصاویر


نوع مطلب :
برچسب ها :

هشتمین همایش انجمن زمین شناسی ایران (1383)

 

سامانه گسلی شمال سمنان - سرخه

و نقش آن در تفکیک حوضه

نویسندگان:
مهران آرین - دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی
محسن پورکرمانی - گروه زمین شناسی - دانشگاه شهید بهشتی
منوچهر قریشی - سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
محمدرضا قاسمی - سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

خلاصه مقاله:

گسل های واقع در شمال شهرستان سمنان و سرخه، دارای وضعیت و کارکرد ویژه ای می باشند و در این مقاله سعی شده تا بر اساس مطالعات ساختاری، ابتدا به طور مجزا معرفی شوند و سپس با عنوان سامانه گسلی شمال سمنان – سرخه با درازای تجمعی 70 کیلومتری مطرح گردیند. زیرا افزون بر دارا بودن اختصاصات ساختاری مشابه ، سبب رانده شدن حاشیه  جنوبی البرز مرکزی بر روی حاشیه شمالی ایران مرکزی شده اند. سرانجام گستره شمالی شهرستان سمنان بر اساس کارکرد سامانه گسلی یاد شده در بالا و گسل آبیک - فیروزکوه – شاهرود به سه حوضه متفاوت شمالی (البرز) ، میانی (حد واسط) و جنوبی (ایران مرکزی) تفکیک گردیده است.

 

 دریافت اصل مقاله: http://www.civilica.com/Paper-SGSI08-SGSI08_123.htmنوع مطلب : تاریخ شهر و جغرافیای آن، 
برچسب ها :
شنبه 3 دی 1390 :: نویسنده : ای سورج(e.soraj)

نمازخانه و مسجد. (ناظم الاطباء). خانه خدا. بیت اللّه . (برهان ). مزکت . مژگت . (زمخشری ). به معنی خانه ای که برای پرستش پروردگار بسازند و هرکس خواهد در آن بندگی و عبادت کند و آن خانه را حرمت گذارند و پاک نگهدارند و چون خانه بندگی یزدان است به یزدان نسبت دهند وچون زاء و سین و تاء و دال تبدیل یافته اند معرب آن مسجد به فتح جیم است یعنی مکان سجده کردن . (آنندراج ). مسجد. (ترجمان القرآن ) (غیاث ) (رشیدی ) (دهار) (لغت فرس اسدی چ اقبال ص 51). نمازگاه . هر جائی که برای پرستش خدا سازند. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). این کلمه آرامی است و از این زبان وارد عربی و فارسی شده است: پیغامبر علیه السلام به مزگت آمد و پیش خلق این آیت بخواند. (ترجمه طبری بلعمی ). و امروز هرکه آنجا رسیده است داند که آن ستونها و پایه ها همه از سنگ است و مزگت دمشق نیز همچنین است . (ترجمه طبری بلعمی ). و مزگت تمام نشد پس خویش سلیمان را وصیت کرد که آن مزگت را تمام کند. (ترجمه طبری بلعمی ). ابوسلمه وزیر آل محمد به مزگت اندر آمد جامه سیاه پوشیده بر منبر شد و خدای عزوجل را حمد و ثنا کرد. (ترجمه طبری بلعمی ). خدای تعالی بسوی زکریا وحی فرستاد که مادر مریم را بگوی که من این دختر را از تو به پسری قبول کردم و او را به مزگت آور و محرر کن و هرگز به مزگت اندر دختر نبوده زیرا که زن حایض شود و زن حایض را به مزگت نشاید آمدن . (ترجمه طبری بلعمی ).و اندر بیت المقدس مزگتی است که مسلمانان از هر جائی آنجا شوند به زیارت . (حدود العالم ). لهاسا، شهرکیست و اندر وی بتخانه هاست و یک مزگت مسلمانان است و اندر وی مسلمانانند اندک . (حدودالعالم ). مشتری دلالت دارد بر مزگت ها و منبرها و کنشت ها و کلیسا. (التفهیم ).
ببست رهگذر دیو و بیخ کفر بکند
بجای بتکده بنهاد مزگت و منبر.(عنصری)

با خدای عزوجل اندر مزگت ها چیزی را مپرستید و جز یادکرد خدای چیزی دیگر مگوئید. (تفسیر کمبریج چ متینی ج 2 ص 491). و ما یاد کرد ترا بر داشته کردیم تا ترا هر روز به هرمزگتی اندر پنج بانگ نماز و پنج قامت یادکنند (در تفسیر آیه «و رَفعنا لک ذِکرَک » ازسوره انشراح ). (تفسیر کمبریج ج 2 ص 601). چون بانگ تبیره را بشنیدند برخاستند و از مزگت بیرون شدند. (تفسیر کمبریج ج 2 ص 416).
همچون کدوئی سوی نبید و سوی مزگت
آکنده به گاورس که خرواری غنجی .    

ناصرخسرو (دیوان چ تقوی ص 495).

تو مشرف تری ز هر مردم
همچو بیت الحرم ز هر مزگت .     سوزنی (از آنندراج ).

صد مرد پیر و جوان ...اندر آن مزگت نشسته اند. (تاریخ بیهق).
ای برادر می ندانم تا چت است
کت وطن گه دیر و گاهی مزگت است . (شیخ روزبهان)

 

-مزگت آدینه ; مسجد جامع. (منتهی الارب ). مسجد جمعه . (یادداشت به خط مرحوم دهخدا): و اندر او [ اندر شهرهای حمور و سندان و سویاره و کنبایه بهندوستان ] مسلمانانند و هندوان و اندر اومزگت آدینه است و بتخانه . (حدود العالم ص 66).
-مزگت جامع ; مسجد جامع. مسجد آدینه ، مسجد جمعه . (یادداشت به خط مرحوم دهخدا): هنوز روز نبودکه همه کوفه سیاه پوشیده بودند و مردمان به مزگت جامع آمدند و از انبوهی بر یکدیگر نشستند. (ترجمه طبری بلعمی ). و ایشان را یکی جوی است که اندر میان مزگت جامع گذرد. (حدود العالم ). و قاین را قهندز است و مزگت جامع و سرای سلطان اندر قهندز است . (حدود العالم ).
-مزگت سلیمان ; مسجدسلیمان: اصطخر شهری بزرگ است و قدیم ...و او را نواحی بسیار است و اندر وی بناها است عجب که آن را مزگت سلیمان خوانند. (حدود العالم چ دانشگاه ص 131). رجوع به مسجد سلیمان شود.

(لغت نامه دهخدا)نوع مطلب : تاریخ شهر و جغرافیای آن، میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، 
برچسب ها :

چه‌ کسانی‌ مکتب‌ تهران‌ را گرم‌ کردند؟
ملاعبداللّه‌ زنوزی‌ و آقا سید رضی‌ لاریجانی‌ ، مکتب‌ تهران‌ را پایه‌ گذاری‌ کردند. دیری‌ نگذشت‌ که‌ مکتب‌ تهران‌ با حضور چهار تن‌ از مدرسان‌ فلسفه‌ و حکمت‌ و عرفان‌، جان‌ تازه‌ای‌ گرفت‌.
این‌ حکیمان‌ چهار گانه‌، عبارتند از: میرزای‌ جلوه‌ که‌ علی‌رغم‌ تدریس‌ کتب‌ ملاصدرا دارای‌ مشرب‌ مشّایی‌ بود؛ آقا علی‌ مدرس‌ (زنوزی‌) شارح‌ حکمت‌ متعالیه‌ بود که‌ به‌ علت‌ داشتن‌ مبنایی‌ خاص‌ در حکمت‌ متعالیه‌، او را حکیم‌ مؤسس‌ می‌نامند. آقا محمدرضا قمشه‌ای‌ گرم‌کننده‌ حوزه‌ی‌ عرفانی‌ بوده‌، (به‌ خصوص‌ که‌ قوت‌ و قدرتی‌ عجیب‌ در تدریس‌ مبانی‌ عرفانی‌ داشته‌)؛ و میرزا حسین‌ سبزواری‌ از شاگردان‌ مبرز حاج‌ ملاهادی‌ سبزواری‌، با گرایش‌ ریاضی‌ بود و کتب‌ طبیعی‌ و فلسفی‌ را نیز تدریس‌ می‌نمود. این‌ چهار تن‌ را حکمای‌ اربعه‌ مکتب‌ تهران‌ می‌خوانند. 

شاگردان‌ طبقه‌ اول‌ حکمای‌ اربعه‌ تهران‌ به‌ قرار زیر بوده‌اند:
* حکیم‌ عارف‌ آقامیرزاهاشم‌ اشکوری‌؛
* حکیم‌ عارف‌ آقامیرشهاب‌الدین‌ نیریزی‌؛
* حکیم‌ عارف‌ آقامیرزاحسن‌ کرمانشاهی‌؛
* حکیم‌ الهی‌ آقامیرزامحمود مدرس‌ کهکی‌ قمی‌؛
* حکیم‌ میرزاعلی‌ اکبر اردکانی‌ یزدی‌.
* حکیم‌ شیخ‌ علی‌ زنوزی‌، مشهور به‌ شیخ‌ شوارق‌؛
* حکیم‌ آقا میرزامحمدباقر اصطهباناتی‌؛
* حکیم‌ آقا شیخ‌ غلامعلی‌ شیرازی‌؛
* صدر الافاضل‌ دانش‌ شیرازی‌؛
* علامه‌ حکیم‌ آقا میرزا طاهر تنکابنی‌؛
* حکیم‌ آقا شیخ‌ عبدالنبی‌ مازندرانی‌؛
* حکیم‌ مصحح‌ آقا میرزا محمود بروجردی‌؛
* سیّدحسن‌ صاحب‌ الزمانی‌؛
* آقا سید صالح‌ خلخالی‌؛
* بدیع‌ الملک‌ میرزا عمادالدوله‌ ثانی‌؛
* نواب‌ والاسلطان‌ محمد میرزا؛
* حکیم‌ میرزا جعفر آشتیانی‌؛
* حکیم‌ آقا میرزا ابوالقاسم‌ آشتیانی‌؛
* میرزا فضل‌اللّه‌ صادقی‌ مشهور به‌ آشتیانی‌؛
* امامقلی‌ میرزاعمادالدوله‌؛
* حکیم‌ میرزا سیدحسین‌ صدرالحفاظ‌ قمی‌؛
* حکیم‌ حاج‌ میرزامحمد حسینی‌ افجه‌ای‌؛
* حکیم‌ حاج‌ شیخ‌ زین‌العابدین‌ سرخه‌ای‌؛
* حکیم‌ حاج‌فاضل‌ رازی‌ تهرانی‌.
شاگردان‌ طبقه‌ دوم‌ حکمای‌ اربعه‌ تهران‌ به‌ قرار زیر بوده‌اند:
* حکیم‌ آقا میرزامهدی‌ آشتیانی‌؛
* آقا میرزاابوالحسن‌ حسینی‌ قزوینی‌ مشهور به‌ رفیعی‌؛
* میرزا مهدی‌ الهی‌ قمشه‌ای‌؛
* آیة‌ اللّه‌ حاج‌ شیخ‌ محمد تقی‌ آملی‌؛
* سیّدمحمدکاظم‌ عصار لواسانی‌ تهرانی‌؛
* محمدحسین‌ فاضل‌ تونی‌؛
* علامه‌ ذوالفنون‌ حاج‌ میرزا ابوالحسن‌ شعرانی‌؛
* حکیم‌ آقامیرزا احمد آشتیانی‌؛
* آقامیرزامحمدعلی‌ شاه‌آبادی‌؛
* آقامحمدرضا ربانی‌ تربتی‌

به نقل از : سایت کانون ایرانی پژوهشگران فلسفه و حکمت

نوع مطلب : مشاهیر:علما، دانشمندان،فرهیختگان و نخبگان(قدیم و معاصر)، 
برچسب ها :

دفتر بازسازی و حوادث فرمانداری شهرستان سمنان اعلام كرد : زمین لرزه حوالی سرخه این شهرستان خسارتی در پی نداشته است.

زمین لرزه حوالی سرخه واقع در استان سمنان خسارتی در پی نداشت

براساس اعلام این دفتر گزارشی مبنی بر وقوع خسارتی مالی و جانی بر اثر وقوع این زلزله به بخشداری سرخه و همچنین این دفتر اعلام نشده است.

زمین لرزه ای به قدرت 8/3 در مقیاس امواج درونی زمین 'ریشتر' در ساعت 23 و 5 دقیقه و 17 ثانیه شامگاه جمعه حوالی سرخه واقع در استان سمنان را لرزاند.

شبكه های لرزه نگاری وابسته به موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران، مركز این زمین لرزه از نظر جغرافیایی به عرض شمالی 10/35 و طول شرقی 16/53 درجه یعنی در فاصله 22 كیلومتری جنوب غربی شهر سمنان اعلام كرد.ك/3

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30727953
نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :

پیرو درخواست‏های مکرر مردم شهر و به ویژه فرهیختگان و سازمان‏های مردم نهاد و پیگیری‏های بخشدار محترم سرخه، جلسه مشترکی با حضور نماینده اداره کل صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی تشکیل شد و ضمن بازدید حضوری از آب انبارمصوب شد اعتبار مورد نیاز تخصیص یابد و اقدام مقتضی جهت مرمت و بازسازی آن در سال جاری انجام شود.آب انبار باستانی سرخه كه در خیابان عاشورا در شهر سرخه قرار دارد بزرگ‌ترین، زیباترین و مهمترین آب انبار این شهر است كه براساس معماری سنتی خاص ناحیه كویری با گنبد عظیم مخروطی تا بالای منبع آن پله‌های مدوری احداث شده است. بر بالای گنبد آن بادگیری كوچك برای عبور جریان هوا به چشم می‌خورد. از مدخل ورودی آب انبار كه اكنون بسته است، تا شیرهای آب بیش از چهل پله وجود دارد. قدمت این آب انبار را بیش از چهار قرن تخمین زده‌اند. 


http://bornanews.ir/Pages/News-68673.aspx

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، تاریخ شهر و جغرافیای آن، میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، 
برچسب ها :

استاندار كرمان با اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: انتخابات باید منجر به انسجام ملی، رفاقت و دوستی های بیشتر شود.

به گزارش ایرنا، 'اسماعیل نجار' روز جمعه در آیین نماز جمعه جوپار در جمع مردم این شهر افزود: انتخابات، رفراندوم شمارش شده ای است و به همین دلیل حضور گسترده مردم و مشاركت حداكثری به تقویت پایه های نماز می انجامد.

وی با توصیه به نامزدهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: نیت ها باید خالص باشد و در این صورت است كه عنایات خدا نیز ما را شامل می شود.

نجار، در ادامه از مردم درخواست كرد افرادی را انتخاب كنند كه دلسوز، متخصص، مطیع ولایت و قانون مدار باشند.

استاندار كرمان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین با اشاره به سالگرد اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، خاطرنشان كرد: اجرای این قانون در شرایطی كه كشور مورد تحریم است، بسیار موفقیت آمیز بود.

وی بیان كرد: قانون هدفمندسازی یارانه ها باعث افزایش صرفه جویی در انرژی و كمك به اقتصاد كشور شده است.

نجار، تصریح كرد: گسترش عدالت و توجه به همه اقشار مردم از سایر نتایج قانون هدفمندسازی یارانه هاست.

به گزارش ایرنا، با حضور استاندار كرمان در شهر جوپار چندین طرح نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30727398

لازم بذکر است که حاج اسماعیل نجار (استاندار محترم کرمان) نیز یکی دیگر از افتخارات شهر ما "سرخه" می باشد.ایشان تعصب خاصی به سرخه و فرهنگ آن بوِیژه لهجه سرخه ای دارند

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، مشاهیر:علما، دانشمندان،فرهیختگان و نخبگان(قدیم و معاصر)، 
برچسب ها :

استاندار سمنان طی حكمی جانشین ستاد امنیت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی استان را منصوب كرد.

جانشین ستاد امنیت انتخابات مجلس شورای اسلامی استان سمنان انتخاب شد

'عباس رهی' در این حكم ' حسن اسلامی راد ' مدیركل امنیتی و انتظامی استانداری را با حفظ سمت به عنوان جانشین ستاد امنیت انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی منصوب كرد.

در بخشی از این حكم كه با دستورالعمل وزیر كشور ابلاغ شده آمده است : امید است با استعانت از خداوند و بهره گیری از فرامین رهبری و سیاست های دولت خدمتگزار ، مهرورز و عدالت محور و نیز با استفاده از تجارب گذشته و اجرای دقیق قوانین و بخشنامه های ستاد امنیت انتخابات كشور انتخاباتی پرشور و در كمال آرامش با امنیت و سلامت برگزار نموده و زمینه مشاركت حداكثری مردم شریف و آگاه استان را در این انتخابات فراهم گردد.

نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 12 اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30727212

سرخه آنلاین برای این همشهری عزیز آرزوی موفقیت دارد

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :

خبرگزاری فارس: سرپرست فرهنگی تبلیغی سرخه گفت: حماسه 9 دی روز وفاداری ملت ایران به ولایت فقیه و رهبری است.

خبرگزاری فارس: 9 دی عشق مردم را به ولایت فقیه نشان داد

به گزارش خبرگزاری فارس از سرخه، حجت‏ الاسلام صادق بخشی صبح امروز در جلسه هماهنگی و برنامه 9 دی که در بخشداری سرخه برگزار شد، افزود: از جمله نعمت‏های الهی بر مردم، نعمت والای ولایت و رهبری بوده که اعتقاد به آن از ثمرات این نظام مقدس است.
وی تصریح کرد: به برکت نعمت ولایت، زمینه بسیاری از کج‏روی‏ها و انحراف‏ها در مقاطع گوناگون و حساس انقلاب از جمله در 9 دی گرفته شد.
بخشی اظهار داشت: از آثار وجودی 9 دی می‏توان به پیشرفت در فضای سایبری و به زمین کشیدن هواپیمای جاسوسی آمریکا، دستگیری جاسوس سیا و از کار انداختن ماهواره‏های آنان اشاره کرد.
سرپرست فرهنگی تبلیغی سرخه با طرح این سؤال که ما مسئولان چقدر در ادای شکر و قدردانی از این نعمت به وظیفه خود عمل می‏کنیم، تصریح کرد: به حق می‏شود اذعان کرد که توده مردم نسبت به خواص بهتر شکر این نعمت را به جای آورده‏اند و یکی از دلیل‏های این ادعا نیز حضور خودجوش در حماسه 9 دی است.
وی خاطرنشان کرد: این حضور باعث ریشه‏کن کردن بیماری انحراف و انحطاط از سوی منحرفان و فتنه‏گران شد و دشمنان انقلاب را به زانو درآورد.
سرپرست فرهنگی تبلیغی سرخه همچنین به مناسبت سالروز شهادت مفتح گفت: حوزه و دانشگاه در تعیین سرنوشت کشور و مردم نقش به‏سزایی را دارند.
بخشی افزود: یکی از نگرانی‏های موجود در مسایل فرهنگی و اجتماعی، انحراف از مسیر پیشرفت و تعالی است.
وی تصریح کرد: لازمه عدم انحراف و حرکت در مسیر رشد و پیشرفت، ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه است.
بخشی گفت: طبق نص صریح روایت نبوی، امرای «دانشگاهیان» مسئول تامین امور دنیوی و فقها یا همان حوزویان تامین امور اخروی مردم را بر عهده دارند.
سرپرست فرهنگی تبلیغی سرخه اظهار داشت: چون فاصله‏ای بین امور دنیا و آخرت نیست؛ از این رو، دین توام با علم بوده و یکدیگر را کامل می‏کنند.
وی با بیان اینکه شعار جدایی دین از سیاست توسط دشمنان در راستای ایجاد شکاف بین مرزهای دینی است، خاطرنشان کرد: راه عدم نفوذ دشمن، تکیه حوزه و دانشگاه بر سه رکن علم، معنویت و عقلانیت است؛ زیرا بستر این ارکان در این دو نهاد بوده و وحدت و تعامل بیش از پیش را می‏طلبد

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :


1.جناب آقایان حاج اسماعیل آشور و حاج علی آشور زمینی به مساحت 2000 متر مربع را در شهرک قائمیه سرخه برای احداث حوزه‏ ی علمیه اختصاص دادند.

2.در ادامه پیگیری برای برگزاری نکوداشت حاج شیخ احمد نطنزی، امام جمعه محترم اعلام آمادگی کردند که ستاد و دبیرخانه‏ جهت این موضوع تشکیل شود.

3. امام جمعه محترم سرخه با توجه به اتمام دوره سه ساله تصدی مسئولیت ستاد نماز جمعه ضمن قدردانی از زحمات برادر ارجمند آقای حسین ابراهیمی، فرهیخته ارجمند آقای محمد حمزه را عهده ‏دار این مسئولیت کردند.

4. با عنایت به برگزاری مراسم سخنرانی، ذکر مصیبت و مداحی در دهه اول محرم در مسجد امام هادی و اجرای مداحی توسط مداحان سرخه، از برنامه های مذکور فیلم برداری و صدا برداری با کیفیت خیلی خوبی انجام شد و در مرحله اول لوح های فشرده مداحی ها جهت فروش عرضه شده که با استقبال خوبی همراه بوده است.

5. با تشکیل جلسه‏ ای با حضور امام جماعت  مسجد، اعضای شورای فرهنگی کانون انتظار و اعضای کلاس قرآن از حائزین رتبه‏ های برتر کلاس، آقایان محمد فریدون، محسن نطنزی، علیرضا ابراهیمی و مهدی صلواتی تقدیرشد.

تسلیت و همدردی

* ضایعه در گذشت مرحوم محمد جمال پدر شهید والامقام عباس جمال را محضر آحاد مردم سرخه به ویژه خانواده ‏های معزز شهدا تسلیت عرض می‏کنیم.

* حاج حسینعلی چتری انسان شریفی که بیش از چهل‏ سال در سه وعده اذان می‏ گفت و نیز کلیددار مسجد بود، به رحمت ایزدی شتافت.  رجا واثق داریم که سنت حسنه اذان با صوت خوش موذنین باصفا جای خودش را به پخش اذان از رادیو در بلندگوها و گلدسته ‏های مساجد مساجد ندهد.


پی نوشت:

با توجه به اینکه بهای هر جلد نشریه 500 تومان می باشد(با عنایت به توضیحات مهم سردبیر محترم در مطلب قبل) اما با مساعدت جناب آقای عباسعلی عربی، فایل نشریه در اختیار"سرخه آنلاین" قرار گرفته است. هر یک از همشهریانی که متقاضی دریافت نشریه هستند، ایمیل خود را در قسمت نظرات درج تا نشریه برای آنان بصورت رایگان ارسال گردد.

نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، اماکن،مراسمات،مردمان و ...(فیلم،عکس،نوشته)، 
برچسب ها :

 قریب به یکسال و اندی پیش وقتی دوستان شورای سیاستگذاری گلبانگ در مورد ترتیب و توالی انتشار بحث و تبادل نظر می‏کردند تمایل همگی بر این مطلب بود که آخر هر ماه با کم و زیاد یک هفته مجله منتشر شود.خیلی مایه خوشوقتی است که این مهم جامه عمل پوشانده شده است و از نظر محتوا در هر دو زمینه کمی و کیفی رشد داشته است. روش گلبانگ در زمینه محتوا اینگونه بوده است که تا سرحد امکان از مطالب تولیدی و در عین حال بومی استفاده کند و در این مسیر بزرگوارانی به گلبانگ اعتماد کرده‏اند و در زمینه‏های مرتبط با محورهای انتشار گلبانگ مطالب خود اعم از شعر، قطعه ادبی، آسینیک، عکس، خطاطی، آمار و اطلاعات، تحقیق و ... را جهت انتشار در اختیار قرار می‏دهند و مایه مباهات است که مطالبی در اختیار است که در نوبت نشر قرار دارد...ادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic