سرخه آنلاین
گردهمایی فعالان سرخه ای در فضای مجازی
درباره وبلاگ


جستجوی کلمه "سرخه" در موتورهای جستجوگر اینترنتی نتایج قابل توجهی ارائه نمی دهد. پیشنهاد ما گردهمایی "فعالان سرخه ای در فضای مجازی" برای شناخت و معرفی "سرخه" است.
ارسال مطالب به:
e.sorkheh@gmail.com
سامانه پیامکی:
30004855000155

مدیر وبلاگ : ای سورج(e.soraj)
نظرسنجی
به نظر شما راه اندازی سایت در خصوص کدام موضوع،اولویت دارد؟

وقتی از سمنان به سمت گرمسار حركت می كنید تقریباً در میانه راه در سمت راست جاده ، كنار مجتمع بین راهی و آب انبار سنگی قدیمی كه نشان از قدمت بالای آن دارد و متأسفانه در حال تخریب است، تابلویی وجود دارد كه شما را به سمت داخل سلسله جبال البرز میانی هدایت می كند كه روی آن نوشته شده "روستای عبدالله آباد 12 كیلومتر"

عبدالله آباد یا عبدل آباد یكی از روستاهای شهرستان سمنان و در بخش سرخه استان سمنان است، این روستا در 50 كیلومتری غرب شهر سرخه، در مسیر جاده سرخه _ تهران و در دهستان لاسگرد(لاسجرد) واقع است. روستای عبدالله آباد در دامنه های جنوبی رشته كوه های البرز جای دارد .


به همراه جمعی از مدیران استان و شهرستان از جمله مدیر كل آب و فاضلاب روستایی استان سمنان، رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان سمنان و بخشدار سرخه برای بررسی مشكل آب آشامیدنی این روستا به سمت این روستا حركت كردیم . دست اندازها و چاله های موجود در طول این مسیر به ظاهر آسفالته ، باعث آزار و اذیت هر رهروی می شود اما طبیعت چشم نواز بكر به همراه رودخانه و قناتی كه در طول مسیر قرار دارد چشم اندازهای زیبایی است كه در خاطره ما حك می‌شود، در تمام طول مسیر این كامیونهای پر از گچ هستند كه در این جاده حكمرانی می كنند و ثروت خدا دادی این منطقه را به كارخانه ها می برند.

تعداد زیادی از اهالی این روستا در سالهای اخیر به دلیل نداشتن منابع درآمد كافی، نداشتن امكانات آموزشی و بهداشتی، نداشتن گاز و تلفن و امكانات حداقلی به شهرهای سمنان و سرخه و یا روستاهای دیگر مهاجرت كرده اند.به جز ساكنان فعلی، تعداد بسیاری از آنها به حرفه گچ بری و سفید كاری ساختمان اشتغال دارند، عبدل آباد به دلیل واقع شدن در میان كوه های جنوبی البرز از آب و هوای مطلوبی برخوردار است.

بافت كاملاً سنتی منازل مسكونی این روستا كه غالباً مصالح آن خشت و گل و تیر و چوب می باشد، می تواند یكی از روستاهای هدف گردشگری و عامل رونق این منطقه باشد اما وجود انفجار های مكرر معادن گچ باعث تخریب منازل این روستا گردیده به همین دلیل جوانان این روستا با تسطیح زمینی در ضلع شمال غربی این روستا با همكاری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان سمنان در نظر دارند شهرك مسكونی برای خود بسازند كه می توان این حركت جوانان را مهاجرت معكوس به روستا نیز نامگذاری كرد كه می تواند نقش مهمی در توسعه این منطقه مستعد داشته باشد، وجود زیر ساختهای اساسی مثل آب، برق، جاده، گاز، تلفن و امكانات دیگر نیز می تواند عوامل توسعه و رونق هر چه بیشتر این منطقه باشد.

آنچه در ادامه می آید گفتگوی خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه، سمنان به روستای عبدالله آباد سمنان با مسئولین حاضر در این روستا است كه برای بررسی روند آبرسانی به این مجتمع جدید الاحداث از این روستا بازدید داشتند.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان:

روستاهای زیادی در سطح استان سمنان هستند كه مشكل آب شرب و آب شیرین دارند

آبرسانی به روستای عبدالله آباد سمنان از هر طریق ممكن انجام می شود

 

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان به ایسنا گفت: در صحبت با كارشناسان اداره آب و فاضلاب سه گزینه برای انجام مطالعات جهت آبرسانی به  این شهرك مسكونی پیشنهاد شده است.

سید حجت الله سجادی افزود :كارشناسان بر روی میزان آبدهی كوه های اطراف ،چشمه های موجود و آب قناتها كار مطالعاتی را انجام می دهند تا یك گزینه مورد نظر انتخاب گردد.

وی در خصوص وضعیت آبرسانی به این شهرك مسكونی گفت: شهركی كه قرار است در روستا ساخته شود با روستای فعلی اختلاف سطح دارد، همچنین با چشمه های موجود در روستا نیز اختلاف سطح دارد، این در حالی است كه آب چشمه نیز كم است.بنابر این كارشناسان باید در ابتدا كار مطالعات را انجام دهند تا اساس كار،میزان برآورد و سختی كار و میزان آبدهی چشمه ها مشخص گردد.

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان اضافه كرد: مشكل آب این شهرك حل خواهد شد و ما به عنوان كارشناسان آب و فاضلاب روستایی وظیفه داریم ،بگردیم از هر كجا كه می شود آب را تامین كنیم، چند گزینه دیگر مد نظر داریم، این آب یا از چشمه های موجود یا از آبهای زیر زمینی و قنات و یا از كوههای اطراف تامین خواهد شد، اگر هم منبع آب پیدا نشد، صادقانه بیان می كنیم كه این روستا هیچ منبع آبدهی ندارد.با این حال كارشناسان تمامی كارهای فنی و تحقیقاتی را انجام می دهند.

سجادی خاطر نشان كرد: تأمین آب از پایین دست روستا اصلاً امكان پذیر و شدنی نیست،چون پایین دست روستا به حد كافی آب ندارد، گزینه اصلی ما تأمین آب از كوههای اطراف روستا است كه در آنها آب آهكی وجود دارد.كوههای سازنده آهكی اگر در روستا باشد می تواند قسمت زیادی از آب شهرك مسكونی را فراهم كند، كارهای ژئوفیزیكی بر روی كوهها و زمینهای منطقه انجام می شود و هر كدام از كوهها اگر توانست نظر ما را تامین كند از همان كوه آب تهیه می شود و آنوقت می توانیم چاه حفر كنیم. 

مدیر عامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان در خصوص اعتبارات مورد نیاز برای انجام عملیات آبرسانی به روستای عبدالله آباد روستای سرخه گفت: الان نمی توانیم یك عددی را عنوان كنیم كه با وضع موجود سنخیتی نداشته باشد، ما هنوز میزان برآورد آبدهی كوه یا چشمه را نمی دانیم، میزان مصرف آب شهرك را هم نمی دانیم،حجم كار نیز مشخص نیست،آنوقت چگونه رقمی را به عنوان اعتبارات بیان كنیم؟باید تمامی مطالعات انجام شود و سپس بر اساس ان تحقیقات صورت گرفته ،كار انجام شود.

سجادی تصریح كرد: در حال حاضر بین 50 تا 55 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان سمنان آبرسانی شده اند كه این آبها  یا از طریق چاه،یا از طریق چشمه و یا از طریق قناتهای موجود تامین شده است.

وی در پایان اظهار داشت:در سطح استان سمنان روستاهای زیادی هستند كه مشكل آب شرب و آب شیرین را دارند و تعداد آنها خیلی زیاد است.

رئیس شورای اسلامی روستای عبدالله آباد :

مسكن مشكل اصلی جوانان این روستا است

عبدالله آباد یك چشمه‌ی شیرین و یك چشمه‌ی تلخ دارد

رییس شورای اسلامی روستای عبدالله آباد سمنان نیز در گفتگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه مسكن،مشكل اصلی جوانان این روستا است گفت: جوانان زیادی به ما مراجعه و این مشكل را بیان كردند و ما نیز در همین راستا زمینی را در بالا دست روستا از منابع طبیعی استان تحویل گرفتیم و با هزینه خودمان اقدام به تسطیح نمودن آن نمودیم، سپس زمین را در اختیار بنیاد مسكن و انقلاب اسلامی شهرستان سمنان قرار دادیم.

حسن رهایی اضافه كرد: برای تسطیح زمین،چند زاغه روستایی متعلق به ساكنین روستا را كه در مسیر قرار داشت،از آنها گرفتیم تا مشكل رفت و آمد به شهرك مسكونی را با احداث جاده حل كنیم و به آنها گفتیم در شهرك مسكونی جدید الاحداث به شما زمین می دهیم.

وی افزود: این شهرك مسكونی در زمینی به وسعت 10 هزار و 30 متر مربع ،حدود یك هكتار احداث خواهد شد و تقریباً 36 واحد قرار است ساخته شود و در حال حاضر كار ساخت 22واحد آن آماده شده است و پیمانكار آماده شروع كار است.

رئیس شورای اسلامی روستای عبدالله آباد سمنان با بیان اینكه در فصل زمستان ،حدود 25تا 30 خانوار در این روستا زندگی می كنند ،اضافه كرد: این تعداد در ایام محرم و سوگواری افزایش می یابد و در فصل تابستان نیز به 40 تا 50 خانوار خواهد رسید.

رهایی اضافه كرد : برای آبرسانی به شهرك مسكونی ،مشكلی در خصوص تهیه آب وجود ندارد،چون این روستا دو چشمه دارد كه آب یكی از چشمه ها شیرین است و به داخل خانه های روستایی لوله كشی شده است و آب چشمه دیگر نیز تلخ است كه برای استفاده عموم در محل هایی شیر نصب شده است تا از آن استفاده كنند.

وی خاطر نشان كرد: تنها مشكلی كه وجود دارد ،اختلاف سطح شهرك مسكونی جدیدالاحداث با چشمه های موجود است كه امیدواریم با تلاش و همت مدیران این مشكل حل شود.

رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان :

اگر مشكل آب شهرك مسكونی حل شود برای واگذاری زمین به روستاییان هیچ مشكلی وجود ندارد

ساخت شهرك مسكونی در روستای عبدالله آباد سمنان برای توسعه روستا الزامی است

رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان سمنان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: این زمینی كه افراد روستا با هزینه خود،اقدام به تسطیح آن نموده اند ،در حال حاضر در اختیار بنیاد مسكن است،وسعت زمین چیزی نزدیك به یك هكتار است و قرار است بالغ بر 30 واحد  مسكونی برای روستائیان ساخته شود.

علیرضا كفاش با بیان اینكه ،اداره برق بخش سرخه ،برق رسانی به شهرك مسكونی را تقبل كرده است اما اداره آب و فاضلاب روستایی هنوز جواب قطعی نداده است كه چگونه می خواهد آب روستا را تاُمین كند و این به خاطر مشكل اختلاف سطح شهرك مسكونی با چشمه های موجود در روستا است ،چون این شهرك مسكونی در تپه ماهور قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینكه اگر مشكل آب شهرك مسكونی حل شود،برای واگذاری زمین به روستاها هیچ مشكلی وجود ندارد،افزود :شورای روستای عبدالله سمنان ،حدود 34 نفر متقاضی برای دریافت زمین را به بنیاد مسكن انقلاب اسلامی معرفی كرد . ما افراد را بر اساس اولویت شناسایی كردیم و واگذاری زمین را به جوابیه سازمان آب و فاضلاب روستایی در خصوص آب رسانی به شهرك مسكونی منوط كردیم.

رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان سمنان ادامه داد:اگر روستائیان می خواهند زمین را دریافت كنند و بسازند باید از بخشداری سرخه مجوز بگیرند ،یعنی پروانه ساختمان را از بخشداری دریافت كنند،آنوقت می توانیم نقشه ساختمان را در اختیار آنها بگذاریم و كار ساخت شهرك را آغاز كنند. 

كفاش تصریح كرد: وقتی پروانه ساختمان را از بخشداری سرخه دریافت كردند.بنیاد مسكن انقلاب اسلامی از محل طرح ویژه بهسازی مسكن روستایی به هر نفر از آنها مبلغ 100 میلیون ریال وام با بهره 5 درصد پرداخت می كند تا كار ساخت و ساز واحدهای مسكونی را آغاز كنند.

وی با بیان اینكه هر دستگاهی یك شرح وظایف دارد، اظهار داشت: شرح وظایف بنیاد مسكن انقلاب اسلامی نیز مشخص است، كار بنیاد مسكن نظارت بر این ساخت و سازها، پرداخت تسهیلات و همچنین بهسازی، عمران و آبادانی روستاهاست، شرح وظایف سایر دستگاه ها نیز مشخص است، اداره برق، برق می آورد، اداره گاز، گازرسانی می كند و اداره آب نیز آب یك منطقه را تأمین می كند، اگر بگویند بنیاد مسكن از محل اعتبارات بهسازی روستا، برای تأمین آب هزینه كند، این اصلاً امكان پذیر نیست و غیر منطقی خواهد بود و از نظر قانونی نیز جایگاهی ندارد.

رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان سمنان اذعان داشت: بنیاد مسكن كار تفكیك زمین ها را انجام داده است و الآن می خواهد زمین ها را واگذار كند، ما باید زمینه را برای ساخت و ساز فراهم كنیم، ساخت شهرك مسكونی در روستای عبدالله آباد سمنان برای توسعه روستا الزامی است، ساخت این شهرك در جهت توسعه روستا، بهسازی و بازسازی مسكن روستایی انجام خواهد شد.

گزارش از مسعود محقق- خبرنگار ایسنا منطقه سمنان

 


 
 

http://semnan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=3166
نوع مطلب : اخبار(e.soraj)، 
برچسب ها :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ سایت آپلود عکس و آپلود سنتر فایل ایران بلاگ
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات